Balkan Tercüme ile Paraguay Büyükelçiliği İş Birliğinde Anlaştı

Balkan Tercüme Bürosu olarak Ankara’daki Paraguay Büyükelçiliği ziyaretimize ilişkin ziyaret notlarının detayları aşağıdadır.

Öncelikle 20 Nisan 2021 tarihinde Sayın Büyükelçi CEFERINO ADRIAN VALDEZ PERALTA ‘nın konutunda gerçekleşen ziyaretimizde gösterdikleri nezaket, ilgi ve misafirperverlik için sonsuz teşekkür ederiz.

Ayrıca bu görüşmenin organize edilmesindeki emeklerinden dolayı Büyükelçi Özel Kalemi Sayın Yakup Mert KIRDÜK‘e ayrıca teşekkür ederiz.

Pandemi koşulları ve zamanın kısıtlı olmasından ötürü firma profilimizi Paraguay ile ilgili merak ettiklerimizi ve teknik soruları ayrı bir dosya yapıp daha sonra yazılı olarak cevaplanmak üzere kendilerine ilettik.

Bu vesile ile kendilerini daha yakından tanıma ve kendimizi daha iyi tanıtma imkanı bulduk.

PARAGUAY NERESİDİR? PARAGUAY HAKKINDA ÖZET BİLGİLER.

Paraguay, Güney Amerika’da denize kıyısı olmayan, yüzölçümü 406.752 km2 olan Güney Amerika’nın tam ortasında olup yatırımcılar için mükemmel ticari olanaklara sahip bir gelişmekte olan devlettir.

Paraguay ile 2006 yapılan anlaşma sonucunda 90 gün vizesiz seyahat edilebilme imkanı vardır.

Başlıca ihracat ürünleri: Soya fasulyesi ve türevleri, elektrik enerjisi, sığır eti, mısır, pirinç, izole tel ve kablolar, buğday, plastik eşya.

Başlıca ithalat ürünleri: Petrol yağları, telefon cihazları, otomobil, zirai ilaç, kimyasal gübre, otomatik bilgi işlem makineleri, kauçuk lastik, monitör ve TV alıcıları.

Başlıca Ticaret Ortakları: Brezilya, Arjantin, Çin, ABD, Rusya, Şili, Hindistan, Uruguay, Almanya, İtalya.

Ziyaret öncesinde Büyükelçi hakkında ve Paraguay hakkında genel bilgilerin olduğu dokümanlar ve videolar tarafımıza ulaştırıldığı için bu kaynaklardan genel bilgiler edinmiştik.

Web te yaptığımız araştırmalarda karşılaşmadığımız bir çok şeyi bizimle paylaştılar. Örneğin Paraguay’ın Dağlarının olmadığını, ülkenin ovalardan oluştuğunu, Türkiye’nin yarısı kadar yüzü ölçümü olduğunu, ülkenin %70’inin 30 yaş altında olduğunu, ucuz ve kaliteli işçiliğin olduğunu, devletin aldığı verginin diğer Latin Amerika ülkelerine istinaden yarı yarıya ucuz olduğunu ve hatta Paraguay üzerinden tüm Latin Amerika pazarına düşük vergi ile erişilebileceğini öğrendik.

PARAGUAY’DA TAVUK ÜRÜNLERİ VE BÜYÜK BAŞ HAYVANCILIK

Coğrafik şartları sebebiyle Tarım ve Hayvancılık ile geçinen Paraguay sanayi, endüstri, teknoloji sektörlerindeki açıklarını kapatmak için hızla çalışmakta ve istikrarla büyümektedir.

Sayın Büyükelçi “Ülkemize güvenen yabancı yatırımcılar ucuz toprak ve ucuz iş gücünü değerlendirebilir ve buraya yapacakları her türlü yatırımın karşılığını Latin Amerika pazarına erişerek alabilirler.” dedi.

PARAGUAY TÜRKİYE’NİN LATİN AMERİKA PAZARINA AÇILAN KAPISI OLABİLİR

Ülkemizde genel olarak sevilen Latin Amerika Halklarından olan Paraguaylılarla uzun vadeli ve güvene dayalı ticari ortaklıklar geliştirilebilir. Bunun için Paraguay’da ki STK temsilcileri ile bizi iletişime geçirdi ve pandemi dolayısıyla şimdilik telefondan tanıştık. Paraguay ile ilgili tüm bilinmeyenleri sorabileceğimiz doğru kaynağa ulaştığımız için çok mutlu olduk.

Ülkemizde Paraguay ile ilgili yeterli Türkçe kaynak bulmak çok zor olduğu için Paraguay ile ilgili soru ve görüşlerinizi info@balkantercume.com adresine mail atabilir ve sizin adınıza en doğru cevapları alabiliriz.

Büyükelçilikten gelecek cevaplarımıza göre bir sonraki yazımızda Paraguay’da yatırım fırsatlarını, yatırım maliyetlerini, iş kurma, sosyal sigortalar, devlet teşvikleri gibi konuları aydınlatacağız.

Bu verimli toplantıda bize eşlik eden Sayın SMMM Alper ERDEM ve Av. Burak BALLI beylere teşekkür ederiz.

Bizi takip edin.

%d blogcu bunu beğendi: